Čerkezi, narod sa Kavkaza sa neverovatnom istorijom

Dijeli

Čerkezi su starosedeoci severozapadnog Kavkaza, danas pretežno naseljeni u Turskoj, Rusiji, Jordanu i Siriji, ali imaju i značajnu dijasporu (oko 50.000), između ostalog i u nekim državama na Balkanu (npr. selo Donje Stanovce na Kosmetu). U svetu ih ima ukupno preko 4.000.000. Karakterističan je njihov veličanstveni ples i izvanredni nacionalni kostimi.

Postoji 12 čerkeških plemena: Abadzehi, Bezlenjevci, Bžeduhi, Hatukajevci, Jagerukajevci, Kabardinci, Mamhegi, Natuhajci, Šapsugi, Termigojevci, Ubihi i Žanejevci. Po veroispovesti su većinom muslimani suniti, a govore čerkeškim jezikom koji spada u severozapadno-kavkasku porodicu jezika.

Čerkezi sebe nazivaju Adigejci, a ime Čerkezi potiče od grčkog naziva Kerketi za pretke Adigejaca, poznatih još iz antičkog doba. Opisani su kao ponosni, ratoborni, agresivni i izdržljiv narod (sa još ponekim ne baš pohvalnim osobinama).

Istorija Čerkeza je gotovo neverovatna. Javljaju se na Kavkazu još u 3. veku stare ere. Početkom 5. veka nove ere osvojili su ih Bugari pa Hazari i Alani. Od 10. do 13. veka bili su pod uticajem Gruzije, kada su preuzeli hršćanstvo, a zatim su ih osvojili Tatari pa su opet prešli u islam. Izloženi ugnjetavanju Tatara, u 16. veku prišli su ruskom caru Ivanu IV- Groznom. Već u sledećem veku ponovo su pod uticajem Tatara i Osmanlija pa ih većina prelazi opet u islam. Sada im je osnovna baza Čerkezija, koja je od 2010. deo Ruske federacije.